MACARİSTAN BÖLGESİ GEZİ REHBERİ

Macaristan bölgesine yapılacak seyahatler için Türkiye'den çıkışlarda Edirne Kapıkule sınır kapısı kullanılmaktadır. Edirne Kapıkule sınır kapısından çıktıktan sonra Bulagaristan'a girilmektedir.

YOL GÜZERGAHI VE ŞEHİRLER

Bulgaristan'a girdikten sonra ilk büyük şehir olarak bizi Plovdiv(Filibe) şehri karşılamaktadır. Plovdiv şehri, Roma döneminden kalan eserleri ve diğer yandan da Osmanlı'nın izlerini taşıyan bir şehirdir. Plovdiv merkezi, anfi tiyatrosu ve eski şehir görülmeye değer yerlerdendir. Merkezde trafiğe kapalı olan alanda bir çok cafe,restaurant ve eğlence mekanlarını bulabilrsiniz.

Plovdiv şehrinden sonraki en büyük şehir başkent Sofya'dır. Eğer Macaristan ve diğer ülkelere geçiş yapılacaksa Sofya şehir merkezi otobandan içeride kalmaktadır. 

Sofya'yı geçtikten sonra Kalotina sınır kapısı, yani Sırbistan'a giriş kapısı bizi karşılamaktadır. Sınır kapısından geçtikten sonra yaklaşık 4 saatlik mesafede Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a ulaşılmaktadır. Belgrad şehir merkezi yol üzerindedir. Bu nedenle bu güzergah üzerinde Belgrad şehrinde  konaklama yapılabilmektedir. Şehir merkezinde yine trafiğe kapalı caddesi bulunmakta ve bu alanda onlarca restaurant,cafe ve eğlence mekanları sizlere hizmet edecektir. Diğer yandan Kale Megdan denen bölgede Belgrad kalesini mutlaka gezmelisiniz. Kale surlarına çıkıp Tuna ve Sava nehirlerinin geçtiği bölgeyi kuşbakışı izleme şansını yakalayabilirsiniz. Belgrad eğlence mekanları açısından çok canlı bir yerdir. Ancak çok da dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. 

MACARİSTAN

Belgrad'dan yaklaşık 2 saatlik mesafede Macaristan sınır kapısına ulaşılmaktadır. Bu kapı artık Avrupa birliği Shengen ülkerine girişteki ilk kapı olması nedeniyle sıkı bir denetim yapılmakta ve bu nedenle yoğunluk yaşanmaktadır. Karayolu ile gidildiğinde  bu kapıda bekleme süresi biraz uzun olabilmektedir.

Sınır kapısından geçtikten sonra 2 saat uzaklıkta Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye ulaşılmaktadır. Budapeşte her mekanı ile tarih kokan bir şehirdir. Bir hafta gezseniz de yetmeyebilir. Budapeşte de en önemli yerler kahramanlar meydanı, Buda kalesi, seyir terası ve tabi ki Buda ve Peşte yi birbirinden ayıran Tuna nehri.. Nehir de isterseniz yemekli veya yemeksiz turlar bulunmaktadır. Bu turlara grup olarak ya da kişisel olarak katılabilrsiniz. Özellikle akşam yapılan turlarda Tuna nehri kenarındaki sarayların ışıklandırılmış halini ve köprülerin güzelliğini görebilrsiniz.

Budapeşte'de yemek konusunda zorlanmayacaksınız. Yemek kültürü bizler yakındır. Yine burada da bir çok eğlence mekanı bulabilrsiniz. Diğer yandan gelenekseksel Macar müzikleri eşliğinde çok güzel restaurantlarda yemeğinizi de yiyebilrsiniz. 


WhatsApp
Hemen Ara