POLONYA,AVUSTURYA,ÇEK CUMHURİYETİ GEZİ REHBERİ

Polonya,Avusturya ve Çek Cumhuriyeti  bölgesine yapılacak seyahatler için Türkiye'den çıkışlarda Edirne Kapıkule sınır kapısı kullanılmaktadır. Edirne Kapıkule sınır kapısından çıktıktan sonra Bulgaristan'a girilmektedir.

YOL GÜZERGAHI VE ŞEHİRLER

Bulgaristan'a girdikten sonra ilk büyük şehir olarak bizi Plovdiv(Filibe) şehri karşılamaktadır. Plovdiv şehri, Roma döneminden kalan eserleri ve diğer yandan da Osmanlı'nın izlerini taşıyan bir şehirdir. Plovdiv merkezi, anfi tiyatrosu ve eski şehir görülmeye değer yerlerdendir. Merkezde trafiğe kapalı olan alanda bir çok cafe,restaurant ve eğlence mekanlarını bulabilrsiniz.

Plovdiv şehrinden sonraki en büyük şehir başkent Sofya'dır. Eğer Macaristan ve diğer ülkelere geçiş yapılacaksa Sofya şehir merkezi otobandan içeride kalmaktadır. 

Sofya'yı geçtikten sonra Kalotina sınır kapısı, yani Sırbistan'a giriş kapısı bizi karşılamaktadır. Sınır kapısından geçtikten sonra yaklaşık 4 saatlik mesafede Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a ulaşılmaktadır. Belgrad şehir merkezi yol üzerindedir. Bu nedenle bu güzergah üzerinde Belgrad şehrinde  konaklama yapılabilmektedir. Şehir merkezinde yine trafiğe kapalı caddesi bulunmakta ve bu alanda onlarca restaurant,cafe ve eğlence mekanları sizlere hizmet edecektir. Diğer yandan Kale Megdan denen bölgede Belgrad kalesini mutlaka gezmelisiniz. Kale surlarına çıkıp Tuna ve Sava nehirlerinin geçtiği bölgeyi kuşbakışı izleme şansını yakalayabilirsiniz. Belgrad eğlence mekanları açısından çok canlı bir yerdir. Ancak çok da dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. 

MACARİSTAN-BUDAPEŞTE

Belgrad'dan yaklaşık 2 saatlik mesafede Macaristan sınır kapısına ulaşılmaktadır. Bu kapı artık Avrupa birliği Shengen ülkerine girişteki ilk kapı olması nedeniyle sıkı bir denetim yapılmakta ve bu nedenle yoğunluk yaşanmaktadır. Karayolu ile gidildiğinde  bu kapıda bekleme süresi biraz uzun olabilmektedir.

Sınır kapısından geçtikten sonra 2 saat uzaklıkta Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye ulaşılmaktadır. Budapeşte her mekanı ile tarih kokan bir şehirdir. Bir hafta gezseniz de yetmeyebilir. Budapeşte de en önemli yerler kahramanlar meydanı, Buda kalesi, seyir terası ve tabi ki Buda ve Peşte yi birbirinden ayıran Tuna nehri.. Nehir de isterseniz yemekli veya yemeksiz turlar bulunmaktadır. Bu turlara grup olarak ya da kişisel olarak katılabilrsiniz. Özellikle akşam yapılan turlarda Tuna nehri kenarındaki sarayların ışıklandırılmış halini ve köprülerin güzelliğini görebilrsiniz.

Budapeşte'de yemek konusunda zorlanmayacaksınız. Yemek kültürü bize yakındır. Yine burada da bir çok eğlence mekanı bulabilirsiniz. Diğer yandan gelenekseksel Macar müzikleri eşliğinde çok güzel restaurantlarda yemeğinizi de yiyebilrsiniz. 

AVUSTURYA-VİYANA

Avusturya'nın başkenti Viyana, Budapeşte'ye yaklaşık 3 saat uzaklıktadır. Viyana tamamen tarihi mekanları ile ünlüdür. Çok büyük kraliyet sarayı ve bir çok katedral bulunmaktadır. Bu katedralllerden en büyüğü Aziz Stephan katedralidir. Viyana'nı neredeyse tam kalbinde diyebiliriz. Buraya her yıl binlerce kişi ziyarette bulunmaktadır. 

Viyana'da bir çok saray bulunmaktadır.Bunlardan başlıcaları Schönburrn Sarayı, Hofburg Kraliyet sarayı sayılabilir. Bunun dışında bir çok saray mevcuttur. Diğer görülmesi gereken yapılardan bir tanesi de Viyana Belediyes binasıdır. 

Viyana'ya geldiğiniz zaman mutlaka Shinitzel yemelisiniz. Shinitzel'in çıktığı yer olarak nitelenebilir. Çok ünlü restaurantlar bulunmakta ancak yemek için epeyi sıra beklemek durumunda kalabilirsiniz.

SLOVAKYA

Slovakya genel anlamda grupların transit olarak geçtiği bir güzergahtır. Bu bölgede bir çok kraliyet sarayı görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir.

POLONYA-KRAKOW

Viyana'dan sonra Slovakya ve ardından 5 saatlik yolculuk yaptıktan sonra Polonya Krakow şehrine varılmaktadır. Krakow yine diğer balkan ülkeleri gibi tarih kokan bir kenttir. Burada bir çok müze bulunmaktadır. Gezilmeye değer olan yerlerden ana meydan (Rynek Glowny), Bakire meryem kilisesi ve diğer katedralleri sayabiliriz.

Krakow da esas görülmesi gereken yerlerden birisi ise Auschwitz Nazi kampıdır. Bu kamp,nazi kamplarının en büyüğüdür. Buraya girebilmek için çok önceden rezerve yapılmakta ve gruplar halinde rehber eşliğinde girilebilmektedir. Bu kampa çok yakın başka bir toplama kampı olan Birkenau kampı bulunmaktadır. Buraya ücretsiz girebilirsiniz. Bu kamp insanların ilk getirilip bekletildikleri bir kamptır. Çok detay bulunmamaktadır. Esas gezilmesi gereken kamp Aushwitz dir. 

Polonya soğuk bir ülke olmasına karşın insanları bir o kadar sıcak ve yardımseverdir. Polonya'da çok güzel çorba ve diğer et, tavuk yemekleri bulabilirsiniz. Lezzet olarak yabancılık çekmeyeceksiniz.

ÇEK CUMHURİYETİ-PRAG

Bu güzergahtaki diğer ülkemiz Çek Cumhuriyeti'dir. Eğer Polonya'ya gitmeyecekseniz Budapeşte ve Viyana'dan sonra Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag yine görülmeye değer yerlerdendir. Dünyaca ünlü tarihi eserlerle dolu Prag'da detaylı gezebilmek için en az üç dört gün ayırmalısınız. En önemli yerlerin başında eski şehir meydanı gelmektedir. Eski şehir meydanında bulunan ve herkesin ziyaret ettiği Astronomik saat ve belediye sarayını mutlaka görmelisiniz. 

Diğer yerlerin en başında ise Charles köprüsü gelmektedir. Bu köprü orta çağ güzelliğe ile bizleri karşılıyor.Vltava nehrinin üzerinde bulunan köprünün üzerindeki heykellerin ise hepsi bir sanat eseri niteliğindedir.

Köprünün her iki yanında bir çok restaurant, alıveriş yapılacak dükkanlar ve hediyelik eşya satan yerler bulunmaktadır. Prag'da en ünlü olan ise kristal cam işleri ve doğal taşlardan yapılan hediyelik eşyalardır. Bu hediyelik eşyaları meydanı birbirine bağlayan sokakların içinde bulabilrsiniz.

Prag gezisinde en çok tercik edilen yerlerden biride kanal turudur. Kanalda tur tekneleri yemekli ya da yemeksiz turlar düzenlemektedir. Bizim organize ettiğimiz turlarda eğer Prag da mevcut ise, sizlere Türkçe rehber eşliğinde iki saatlik anlatımlı prag turu ve ardından akşam yemekli kanal turu yapılmaktadır ve sizlere öneri olarak sunulmaktadır.


WhatsApp
Hemen Ara