YUNANİSTAN FESTİVALLERİ GEZİ REHBERİ

Yunanistan'de her yıl yüzlerce festival organize edilmektedir. Yapılan organizasyonlara dünyanın birçok ülkesinden yoğun katılım sağlanmaktadır.Nedeni is Yunanistan'ın bir turizm ülkesi olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle de yapılan organizasyonların bir çoğu deniz kenarında ya da denize yakın yerlerde yapılmakta, katılımcıların aynı zamanda tatil yapmasına da olanak sağlanmaktadır.

YOL GÜZERGAHI-KAVALA VE SELANİK

Yunanistan'a ülkemizden karayolu ile geçiş kapısı olarak İpsala sınır kapısı kullanılmaktadır. İpsala sınır kapısından sonra ilk büyük şehir olarak bizi Kavala karşılamaktadır. Yaklaşık 4-5 saatlik yolculuk ile ulaşılabilmektedir. Kavala merkezi tam yol üzerinde olmayıp, şehir merkezine ulaşmanız için ana yoldan içeri girmeniz gerekmektedir. Şehir merkezi çok turistiktir. Bir çok cafe ve restaurant ile Kavala kurabiyesi satan dükkanlar, hediyelik eşya satan mağazaları bulabilirsiniz. Zamanınız varsa denize girme olanakları da mevcuttur. Acıktıysanız eğer Kavala'da kalamar,ahtapot ve midye yemeden ayrılmayın...

Kavala'nın ardından en büyük şehir olarak bizi Selanik karşılamaktadır. Selanik Yunanistan'ın en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Burada Türk konsolosluğu içinde bulunan yüce önder Mustafa Kemel Atatürk'ün doğup büyüdüğü evi ziyaret edebilirsiniz. Her yıl binlerce kişi atamızın evini ziyaret etmektedir. Selanik merkezde gezilebilecek yerlerden bir tanesi de ünlü beyaz kule ve boylu boyunca uzanan sahil şerididir. Burada gezerken kendinizi İzmir kordonda geziyor hissedebilirsiniz. Sahil boyunca onlarca cafe bulunmaktadır. Burada keyifle denize karşı oturarak ünlü frapeden içebilirsiniz. Yine sahil boyunca bulunan restaurantlardan yemek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yeme içme konusunda hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Bazı ürünlerin adları zaten aynı.. 

Selanik sahil şeridinin hemen arka kısmında paralel şekilde uzanan bir ana cadde daha bulunmaktadır. Burada ise daha çok giyim kuşam elektronik mağazalarını bulabilrsiniz. İki sokapın atam ortasında kalan bir mekan daha bulunmaktadır. Burası da balık pazarı olarak adlandırılmaktadır. Burada deniz ürünleri restaurantları bulunmakta, dilediğiniz deniz ürünlerini uygun fiyata yiyebilirsiniz.

FESTİVALERİMİZİN DÜZENLEDİĞİ PARALİA VE PİERİA

Selanik şehrine yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan Paralia ve Pieria deniz kenarında şirin sahil kasabalarıdır. Buraya her yıl özellikle balkan ülkelerinden binlerce turist akın etmektedir. Çok uzun plajları bulunmakta, sahil boyunca çeşitli oteller, cefe ve restaurantlar bulunmaktadır. Geceleri ise ister restaurantlarda yunan mezeleri ve deniz ürünleri yiyip eğlenebilirsiniz, isterseniz de gece kulüpleri ve barlarda eğlenebilrsiniz. Kısaca bu bölgede istediğiniz şekilde eğlenceye doyabilrsiniz.

ATİNA

Yunanistan'ın başkenti Atina'dan kısaca bahsedeceğiz. Detayları için maalesef sayfalarımız yetmez. Selanik şehrinden yaklaşık 5-6 saat yolculuktan sonra Yunanistan'ın başkenti Atina'ya ulaşırsınız. Atina'da elbette ilk gezilecek yerlerden birisi Akropolis dir. Akropolis yüksek tepe anlamına gelmektedir. Akropolis Atina'nın tam merkezi yerinde tepede bulunmaktadır. Buraya çıkmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Buradan tüm Atina'yı kuşbakışı olarak izleme şansına sahip olursunuz. Bu geziden sonra hemen yakında bulunan müzeyi de gezmenizi öneriyoruz. Tabi ki buraya en az yarım gün ayırmanız gerekmektedir. Çok büyük bir müzedir. 

Akropolis tepesinden indikten sonra hemen alt kısımda yaya yolu ile yürüyerek ulaşacağınız çarşısı mevcuttur.Yine burayı yaya olarak gezebilirsiniz. Onlarca hediyelik eşya dükkanları ile onlarca restaurant vardır. Burada da yine en az yarım gün gezebilirsiniz.

Dier önemli bir mekan ise Yunanistan Meclisinin bulunduğu Syntagma meydanı'dır.Bu alanda herkesin merakla izlediği askerlerin öbet değişim törenlerini izleyebilir, meydan da zaman geçirebilirsiniz.

Atina tarih kokan bir şehirdir. Her adımda bir eser ile karşılaşabilrsiniz. Bu nedenle eğer Atina'ya gidecekseniz detaylı gezi sitelerini okumanızı tavsiye ederiz.


WhatsApp
Hemen Ara